jasne i przyjazne - typowe wnętrze klinikim leczenia uzależneińCoraz więcej osób borykających się z uzależnieniami zgłasza się po pomoc do profesjonalnych klinik. Wiele z nich ma wątpliwości czy decydując się na leczenie uzależnień wybrać klinikę czy leczenie stacjonarne. A także czy zdecydować się na skorzystanie z publicznej służby zdrowia czy z usług prywatnych klinik i terapeutów.

Oddziały leczenia uzależnień

Takie odziały są prowadzone w Wojewódzkich ośrodkach terapii uzależnień i prowadza bezpłatne leczenie. Wbrew nazwie ich głównych przeznaczeniem jest nie tyle leczenie, ile szybka interwencja w przypadku zagrożenia życia osoby uzależnionej.

Poradnie terapii uzależnień

Istnieją dwa rodzaje takich poradni – jedna tylko dla uzależnionych, drugi typ obejmuje także pomoc dla współuzależnionych. Poradnie są prowadzone przez publiczne i niepubliczne ZOZ, jak sama nazwa wskazuje udzielają raczej porad i konsultacji niż zajmują się kompleksowym leczeniem uzależnień. W mniejszych miejscowościach prowadzone są najczęściej tylko punkty konsultacyjne.

Prywatne gabinety terapeutyczne

W takich gabinetach leczenie uzależnień ukierunkowane jest najczęściej na terapię psychologiczną, która czasem wsparta jest łagodnymi środkami medycznymi. W przypadku alkoholizmu ten typ leczenia rekomendowany jest najczęściej w początkowej fazie uzależnienia, kiedy pacjent jest jeszcze w fazie picia szkodliwego lub picia ryzykownego. Ten typ terapii bardzo często pozwala uniknąć rozwoju choroby, niestety jest to stadium w którym pacjenci bardzo rzadko zgłaszają się po pomoc.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień

Prywatne ośrodki najczęściej prowadzą głównie leczenie stacjonarne. Stosowany przez nie system leczenia uzależnień oparty jest na kilkutygodniowych turnusach, rzadko więc można ustalać sobie samemu długość i daty terapii. Metodą (trzeba przyznać że bardzo skuteczną) leczenia uzależnień na takich turnusach jest połączenie odwyku ( często w przyjemnym, sprzyjającym relaksowi otoczeniu) z terapia psychologiczną. Prywatne kliniki leczenia uzależnień często prowadzą także kilkudniowe odtrucia alkoholowe, które są odpowiednikiem usług świadczonych przez oddziały uzależnień w szpitalach.